De laatste agri-food nieuwsberichten uit het Verenigd Koninkrijk in een behapbaar formaat, takeaways weken 31-37, 2026.
Opgesteld door het LAN team van de Nederlandse Ambassade in Londen.
Met in deze editie:
- Oogstverliezen door recordwarme en droge zomer, regering biedt £65 miljoen steunOogstverliezen door recordwarme en droge zomer, regering biedt £65 miljoen steun
- NAO waarschuwt dat Defra meer moet doen voor de weerbaarheid tegen voedselschokken

Beeld: © N/A
Landschap aangetast door de droge zomer van 2026
Oogstverliezen door recordwarme en droge zomer, regering biedt £65 miljoen steun
De afgelopen meteorologische zomer was de warmste ooit gemeten in het VK volgens voorlopige metingen. Juli was de droogste maand ooit gemeten in Engeland en Wales. Medio augustus verkeerde bijna driekwart van England officieel in droogte.
Op 15 augustus jl. kondigde de regering een steunpakket aan voor boeren in Engeland, bestaande uit een extra £50 miljoen dit jaar voor het Sustainable Farming Incentive programma (vergelijkbaar met de ecoregeling in Nederland) en tot aan £15 miljoen subsidies voor de bouw van reservoirs op boerderijen. Om het laatste eenvoudiger te maken zou ook de regelgeving worden aangepast. De regering belooft verder verbeterde toegang tot water en steun van de Environment Agency in tijden van droogte. De landbouworganisaties verwelkomen het steunpakket maar dringen aan op een strategische aanpak van de waterproblematiek voor de lange termijn.
Het piekseizoen voor irrigatie is nu voorbij en de recente regenval heeft de droogteproblematiek enigszins verlicht, al varieert de situatie per regio. Boeren hebben nog steeds te maken met uitdagende omstandigheden door harde bodems. De beschikbaarheid van ruwvoer voor de wintervoeding van vee is ook een punt van zorg. Wintervoorraden worden nu al aangesproken. In sommige gebieden bestaat ook bezorgdheid wat betreft het aanvullen van waterreservoirs.
Uit diverse hoeken klinken waarschuwingen over tegenvallende oogsten. Cijfers van het productschap AHDB wijzen op mogelijk de kleinste tarweoogst ooit. De British Carrot Growers Association verwacht een afname van de worteloogst tussen 15% en 30%. En volgens leden van de Lea Valley Growers Association is over de zomer tot aan 40% (27 ton) van de paprikaoogst door schade verloren gegaan. De Food and Drink Federation voorspelt verder dat als gevolg van hogere energie-, logistieke en verpakkingskosten en nu ook de droogte en hittegolven, de voedselprijsinflatie dit jaar zal oplopen tot 4% en tot 6,4% volgend jaar juli.
NAO waarschuwt dat Defra meer moet doen voor de weerbaarheid tegen voedselschokken
De officiële nationale rekenkamer, de National Audit Office, publiceerde vorige week een nieuw rapport over de weerbaarheid van de voedseltoeleveringsketen. De NAO beveelt Defra aan voor de weerbaarheid van de voedseltoeleveringsketen tegen schokken, zoals extreme weersgebeurtenissen, cyberaanvallen en uitbraken van ziektes, nauwer samen te werken met de sector, gemeenschappen en huishoudens. Het rapport beschrijft hoe Defra voor het opvangen van verstoringen in de voedselvoorziening grotendeels op de private sector vertrouwt, d.w.z. commerciële prikkels voor bedrijven om te investeren in risicobeheersing en adequaat te reageren tijdens een crisis. Maar, stelt het rapport, het vermogen van de sector om catastrofale gebeurtenissen die ernstige verstoringen veroorzaken te doorstaan is nog niet op de proef gesteld. Bovendien zouden de maatregelen die Defra de afgelopen jaren heeft genomen onvoldoende zijn om de veerkracht van de toeleveringsketen tegen deze gebeurtenissen te waarborgen.